Hokejky

Hokejka je část brankářské výstroje určená k ovládání kotouče směrem od brány. Hokejka je složena ze dvou částí – těla a čepele. Při rozhodování o financích, které jste ochotni do hokejky investovat, pamatujte na jediné - čím dražší hokejka, tím nižší hmotnost a lepší vlastnosti hokejky. Jak jste si mohli všimnout, nabízíme dva druhy hokejových holí – dřevěné tradiční hole a kompozitové. Nyní si oba typy blíže přiblížíme, abyste se snadněji rozhodli, která vám bude bližší. 


Dřevo je v tomto případě klasickým materiálem. Hůl se zpočátku vyráběla z bukového nebo jasanového dřeva a zpevňovaly se na čepeli a patce izolační páskou. Dřevěné hokejky patří k nejstarším typům hokejek. V dnešní době se pomalu dostávají do ústraní vzhledem k vysoké popularitě kompozitových holí. Přesto si ji stále řada hráčů nemůže vynachválit díky svým jedinečným dřeveným vlastnostem. Dají se rovněž sehnat levněji než hokejky kompozitové. Nejčastější formou výroby těchto hokejek je kombinace speciálně upraveného lisovaného dřeva se sklolaminátovou čepelí, čímž dochází k prodlužování živnosti čepele hokejky. Jejich výběr začíná být více omezený, avšak v našem e-shopu si můžete stále vybrat z nepřeberného množství (nabízíme víc tradičních dřevěných hokejek, než těch kompozitových). Výhodou těchto hokejek je nízká pořizovací cena, vyšší výdrž čepele a snadná úprava. Nevýhodou je vyšší hmotnost, horší manipulace a častější lámavost.
Díky technologickému pokroku dnešní doby začínají kompozitové hokejky čím dál tím více nahrazovat hokejky dřevěné a v dnešní době hraje téměř 90% hráčů s kompozitem, 10% pak s hokejkami ze dřeva. Základním materiálem kompozitové hokejky je materiál „composite“, který je typický svou nízkou váhou, extrémní tuhostí a snadnou tvarovatelností. Výhodou je tedy nízká hmotnost, vysoká odolnost a možnost hokejku délkově přizpůsobit pomocí nástavce. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, nižší odolnost čepele a po určité době může změknout. 
Jakou zvolit délku? Obecně se řídíme tím, že délka hokejky by měla dosahovat prostoru mezi bradou a špičkou nosu, pokud stojíte na ledě a máte hokejku opřenou o špičku čepele. Jak už bylo řečeno výše, pokud si nejste úplně jisti, při koupi kompozitované hokejky si můžete délku individuálně doupravit nebo se poraďte s trenérem. 
Posledním faktorem, který ovlivňuje herní vlastnosti hokejky, je tvrdost. Obecně platí, že amatéři a poloprofesionální brankáři by měli mít hokejku tvrdší, jelikož ji více zatěžují (více se o ni opírají apod.). Opakem jsou profesionální hráči, kteří dokáží skvěle pracovat s pukem a tolik hokejku nezatěžují. Pro tyto hokejisty je pak parametr tvrdosti nepodstatný. Tvrdost se značí číslem nebo znaky X. Hokejky pro juniory disponují tvrdostí kolem 50-80, dospělí pak hrají s hokejkami tvrdými 90 a výš. Dále mohou být hokejky značené písmeny X (čím více X, tím jsou tvrdší).

Cenové rozmezí
od do